Dôležitou súčasťou udržania kvality a životnosti Vášho spodného prádla, je nesporne správna starostlivosť. Docielite tým nielen príjemný pocit , ale predĺžite si jeho užívanie o niekoľko rokov.
Dôležité a často podceňované sú informácie od výrobcu. Zväčša sú umiestnené na obale, našitej visačke , alebo v pribalenom letáku. Tieto informácie neberte len ako doporučenie, ale ako záväzné parametre a postupy.
Ručné pranie
Ak výrobca udáva ručné pranie, musí sa výrobok prať výhradne vo vlažnej až teplej vode. Najčastejšie sa jedná o materiály ako sú : polyamid,satén,elastan, nylon atď.
Pranie v práčke
To spodné prádlo ktoré sa môže prať v práčke, v žiadnom prípade nepridávajte medzi ostatnú bielizeň samostatne. Doporučujeme prať v osobitnej , na tento účel vyrobenej ochrannej taštičke, v ktorej sa praním Vaše spodné prádlo nepoškodí.
Veľký dôraz dáme i na výber pracích prostriedkov. Nepoužívame agresívne štandardné pracie prášky- čo je veľmi škodlivé najmä u materiálov obsahujúcich likru.
Náš typ : Vyskúšajte nepenivý detský šampón !
Hodvábne spodné prádlo
Hodvábna spodná bielizeň si vyžaduje extra starostlivosť. Pri praní takéhoto spodného prádla sa odporúča používať zmäkčujúce mydlo, či čistiaci koncentrát. V žiadnom prípade sa nesmie používať saponát. Ako prvý krok pri praní hodvábneho spodného prádla sa považuje jeho namočenie do horúcej vody, približne na 5 minút. Potom sa prádielko vyberie z vody, nežmýka sa, ale jemne sa bez deformácie očistí. Po vyčistení treba spodné prádlo nechať odkvapkať. Po týchto úkonoch ho stačí vystaviť niekde v kúpeľni, na vešiak, či na balkón.
Pri hodvábnom spodnom prádle treba dbať do úvahy tieto kroky:
1.Pri sušení nesmie byť vystavená priamemu slnku.
2.Nikdy neprepierajte len škvrnu čistou vodou, znie to lákavo, ale môžete materiál poškodiť.
3.Svoj parfém nikdy nestriekajte priamo na hodvábne spodné prádlo.
Keďže teplo pančuškám a silonkám škodí (absolútnym tabu je horúci vzduch zo sušiča na vlasy), tak by im práve chlad mal robiť dobre. A presne tak to aj je! Keď dáte čerstvo vyprané pančušky, kým sú ešte vlhké do mrazničky, nespustia sa im tak skoro očká.
Predtým, než si začnete obliekať silonky, odložte všetky prstene, náramky a retiazky. Potom silonky zrolujte až po špičku nohy a natiahnite ich na pravú šľapu, potom vyššie až po koleno, to isté zopakujte aj na ľavej nohe. Ďalej natiahnite silonky na pravej nohe až po nohavičky a potom tú istú procedúru zopakujte aj na ľavej nohe. Tip: pred obliekaním si nakrémujte ruky. Silonky sa vám budú ľahšie obliekať.
V prípade nehody v podobe spusteného očka môžete malé dierky zafixovať bezfarebným lakom na nechty, lakom na vlasy alebo kvapkou bezfarebného lepidla. Ak nič z toho nemáte, na chvíľu vás zachráni aj obyčajné tvrdé mydlo, ktorým prejdite miesto, odkiaľ sa očko môže pustiť ďalej.
Najistejšie však je mať pri dôležitých stretnutiach a udalostiach poruke náhradné silonky. Mali by byť súčasťou výbavy vašej kabelky.
Pančušky, či už z bavlny, vlny alebo silonu, perte iba v špeciálnych, jemne pletených vreckách na pranie, a to programom na jemnú bielizeň. Tieto citlivé kúsky oblečenia by nikdy nemali ísť do sušičky!
Lepšie je v tomto prípade siahnuť po trochu drahších modeloch, pretože tu sa pri tkaní používajú kvalitnejšie materiály a okrem toho aj ich spracovanie je precíznejšie.
Ak budete pančušky na dĺžku priveľmi naťahovať, ľahšie sa vám môžu potrhať. Ako však nájsť taký model, ktorý vám bude perfektne pasovať? Tu nepomôže nič iné, len skúšať, skúšať a skúšať!
Ponožky sa ako ochrana chodidiel používajú vo všetkých ročných obdobiach, za akýchkoľvek poveternostných podmienok a za každého počasia. Z toho dôvodu sa pri ich výrobe používa široké spektrum materiálov a to podľa toho do akých podmienok sú určené.
Bambus:
Priadza sa vyrába z bambusových vlákien. Kedže bambus je druh zdrevnatelej trávy, ktorá rastie vo voľnej prírode, nie je nijakým spôsobom chemicky upravovaný, zaručuje teda antialergické vlastnosti. Bambus obsahuje prírodnú zložku Bamboo Khun, ktorá likviduje baktérie. Ponožky sú preto odolné voči zápachu aj pri dlhodobom nosení. Antibakteriálne vlastnosti nie je nutné pri bambusových ponožkách zabezpečovať chemicky, čím sa zvyšujú ich úžitkové vlastnosti a teda aj kvalita osobnej chygieny. Hlavnými výhodami bambusových ponožiek sú ich jemnosť (niečo medzi hodvábom a kašmírom), schopnosť absorbovať pot, priedušnosť, termoregulačné a antibakteriálne vlastnosti. Bambus-ponožky 21.storočia.
Bavlna:
Bavlna je najvýznamnejšia, najznámejšia a zároveň patrí medzi najstaršie textilné suroviny, získava sa z bavlníku. Po odkvete bavlník vytvára plody tzv. tobolky, ktoré obsahujú semená pokryté jemnými chĺpkami - bavlnenými vláknami. Pri dozrievaní tobolky praskajú a uvoľňujú sa z nich chumáčiky bavlny. Tie sa zbierajú ručne, alebo strojovo a neskôr sa spracovávajú. Výhodou bavlny je jej schopnosť absorbovať vlhkosť, má slabú schopnosť získavať elektrostatický náboj, pevnosť v ťahu, je odolná proti odieraniu (za vlhka je dokonca o 20% vyššia) a je veľmi príjemná na dotyk.
Na druhej strane je však tvarovo nestála a teda môže dochádzať k jej deformáciám. Z toho dôvodu je ponožiek zo 100% bavlny relatívne málo. Bavlna sa najčastejšie kombinuje s inými, syntetickými vláknami, čím ponožky získavajú lepšie vlastnosti (elasticita, vyššia životnosť, lepší odvod potu). Pri kombinácii s umelými vláknami (najčastejšie polyamid) - sa bavlnená zložka zvykne umiestňovať z vnútornej strany ponožiek tak, aby bola v kontakte s chodidlami.
Lycra (elastán):
Lycra je obchodný názov pre elastán, ktorý od roku 2004 vyrába firma Invista (od roku 1958 ho vyrábala firma DuPont). Vlákno obsahuje viac ako 85% polyuretánu. Elastickosť vlákna spočíva v chemickom spojení tuhého uretánu s amorfným polyéterom. Vyrába sa ako zväzok vláken, pričom jednotlivé vlákna su zlepené dohromady. Rozťažnosť vlákien dosahuje až osemnásobok dĺžky. Pevnosť vlákna v oderi je veľmi nízka, preto sa povrch priadze z lycry zvykne chrániť ovíjaním alebo opriadaním priadzami z odolných materiálov. Jedinečná schopnosť vlákna roztiahnuť sa a vrátiť sa do pôvodného stavu zlepšuje vlastnosti ponožiek. Ponožky s Lycrou si udržujú svoj tvar, netvoria sa záhyby na nohách nedochádza k oderom a otlakom a vyznačujú sa zníženou krčivosťou.
Starostlivosť o Váš dáždnik je nevyhnutnou súčasťou správneho používania. Tým si nielen zabezpečíte jeho funkčnosť, ale predĺžite si tak i životnosť dáždnika.
Najdôležitejšou vecou je, nevystavovať dáždnik prudkým búrkam alebo veterným smrštiam.
Je dôležité si uvedomiť, že dáždnik neslúži ako ochrana proti búrke a silnému vetru. Bohužiaľ meniacimi sa poveternostnými podmienkami sa často stretávame s počasím , ktoré má za následok katastrofy nielen na majetku, ale mnohokrát i na zdraví a životoch.
V takýchto prípadoch sa takto poškodené dáždniky nemôžu uznávať ako výrobá závada – čo samozrejme nie je predmetom reklamácie.
Každý dáždnik po použití riadne vysušíme a to v otvorenom stave. Po vysušení ho v smere otáčania hod. ručičiek stočíme a prackou zopneme. Nakoniec zatlačíme za držadlo, čím sa nám tiahlo zasunie do seba a dáždnik uschováme v ochrannom púzdre.
Pri rozbaľovaní postupujeme tak, že po vytiahnutí z púzdra dáždnik najskôr jemne otrasieme a až potom ho rozvinieme. Toto otrasenie je dôležité, lebo pri vystreľovacích dáždnikoch sa môže výstuha zachytiť o poťah a poškodiť ho. Preto pred otvorením skontrolujte voľnosť všetkých lúčov.
Pri čistení dôsledne dbajte na pokyny výrobcu. Poťahy sú impregnované a nesprávny postup pri čistení by mal za následok premokanie poťahu.
Pri niektorých typoch konštrukcií treba dbať na správny postup skladania. Jedná sa hlavne o systém OTVOR-ZAVRI, kde prvým stlačením ovládača sa dáždnik otvorí a druhým – po použití sa stiahne. Pozor ale na to , aby sme pri týchto typoch dáždnikov nezasúvali držadlo skôr, ako sme ovládačom dáždnik zavreli. Došlo by k prepnutiu vnútorného mechanizmu a jeho poškodeniu.